عیار آدمیت

بسم الله الرحمن الرحیم


(ادامه مقاله "نیبرو" انشاالله پس از ایام عزاداری تقدیم حضورتان خواهد شد.)

 

عیار آدمیت –

یکی از مظاهر شگفتی پروردگار این است که برنامه هایش تک بعدی نیستند و تنها برای یک منظور طراحی نشده اند.پروژه های الهی همواره اهداف متعددی را تعقیب می کنند و تنها برای یک مقصود خاص درنظر گرفته نمی شوند،اگرچه ممکن است در ظاهر امر و یک نگاه،چنین بنظر آیند!

بعنوان مثال؛

زمانیکه حضرت یوسف علیه السلام برای رهائی از زندان دست بدامان یکی از نزدیکان پادشاه شد،خطاب از سوی درگاه الهی رسید که چون به غیر از درگاه ما توسل جستی، چندی بیشتر باید در زندان بمانی!

این امر اگرچه از یک سوی درحکم تنبیه و تادیبی از جانب درگاه الهی برای ایشان درنظر گرفته می شود، اما بموازات آن،حضرت یوسف علیه السلام درآن چند سال به لطف فرصتی که برای عبادت در خلوت زندان برایش مهیا می شود به رشد و کمال دست میابد و از سوی دیگر یاران و دوستانی برای ایام صدارتش پیدا می کند و همچنین درکنج زندان از شر توطئه ها و خدعه های بدخواهان درامان می ماند...

واقعه عاشورای سال 61 هجری و جریان انقلاب کربلا نیز یک برنامه الهیست که از این دایره خارج نیست،آنجا بمنزله یک مدرسه با کلاسهای آموزشی متفاوت است.درب این مدرسه همواره باز است و هرکس به فراخور حالش می تواند در هرزمانی و در هرکجا از آن درسهائی بیاموزد؛  "کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا"...

اما بدون شک یکی از بزرگترین اهدافی که از برپائی واقعه عاشورا دنبال می شد،همانا محک خوردن نوع انسان بود!

شما حتماً می دانید که برای محک زدن طلا،ابزاری به اسم سنگ محک وجود دارد که بواسطه آن نه تنها طلا از غیر آن مشخص می شود،بلکه درجه خلوص آن نیز معین می گردد.

در صنعت اتومبیل سازی نیز به همین ترتیب است.مراحل متعدد تست فنی و غیرفنی وجود دارد و درآخر نیز یک تست نهائی که مشخص می کند که مدل ساخته شده تا چه میزان استحکام دارد و ازچه تحملی برخوردار است!

آزمون کربلا دشوارترین امتحان الهی از ازل تا ابد -

روزی که خدای تعالی به همگان اعلام نمود که ؛

من در زمین خلیفه‌اى مى آفرینم،(عده ای از سر بی خبری) گفتند: آیا کسى را مى‌آفرینى که در آنجا فساد کند و خونها بریزد، و حال آنکه ما به ستایش تو تسبیح مى‌گوییم و تو را تقدیس مى کنیم؟

(اما خدای تعالی در پاسخ آنها)گفت: من آن دانم که شما نمى‌دانید! (بقره – 30)

پس چون انسان اشرف مخلوقات شد و به درجه خلیفة الهی رسید،بی گمان می بایست برای آبروداری از پس امتحانی بسیارسخت و دشوار نیز برمی آمد!

از عهده چنین آزمون و تست دشواری هیچ یک از مخلوقات الهی برنمی آمدند به غیر از انسان! و درمیان انسانها نیز هیچکس مگر امام حسین علیه السلام.

خدای تعالی نمونه خلق شده ای بنام انسان را در پیشگاه تمام جهانیان در سه زمان و مرحله به آزمون گذاشت؛

1-      در صبر ایوب علیه السلام

2-      در 10 ذی الحجه و عید قربان

3-      در 10 محرم الحرام و در وادی کربلا

تا بدین ترتیب جای هیچ بحث و سخنی درمورد چرائی خلقت انسان و مقام خلیفة الهی او در بین اهل عالم باقی نماند و همگان سرتعظیم و ارادت به آستان و درگاه الهی فرود آورده و از تعجیلی که در پرسش از خلقت انسان به خرج داده بودند از درگاه احدیت پوزش طلبند!

در کربلا،"انسان" همه چیز خود را در راه خالق خود فدا کرد.

او سخت ترین و دشوارترین لحظات را تجربه کرد،ولی ناله نکرد.بدن قطعه قطعه فرزندش را به آغوش کشید و سر شکافته برادرش را بر دامن گرفت،پیکر عریان شده تنها یادگار برادرش را بر دوش کشید ولی هیچ شکوه و گلایه نکرد،نه تنها گلایه نکرد بلکه خون گلوی طفل شش ماهه اش را نیز بسوی آسمان افشاند و از خدای تعالی تقاضا کرد بر او منت گذارد و این قربانی را از او بپذیرد.

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم،در راستای آزمودن انسان و انسانیت حتی شیطان رجیم نیز در روز عاشورا ماذون شد،اما حضرت حسین بن علی علیه السلام داغ یک آه را نیز بر دل سیاه آن ملعون گذاشت!

روایت می گوید در لحظات جان دادن اما،حضرت حسین علیه السلام آسمان را همچون دود می دید از فرط عطش و بازخمهای متعدد در بدنش که با هرنفسش از آنها خون می تراوید،اما زمین و زمان شهادت دادند و خدای تعالی نیز برشهادتشان گواه بود که حسین علیه السلام نه تنها شکوه نکرد بلکه تا زنده بود زمزمه می کرد؛ "الهی رضا برضائک و تسلیما لامرک..."
یاحسین ما را ببخش که تا لقمه ای کم شد لب به شکوه گشودیم

سیراب بودیم و بازهم طلب آب نمودیم

ما در ره دین نه رنج بردیم و نه زخم خوردیم

و به سرنشتر زخمی همچو کودکان نشستیم و ناله نمودیم...

                                                                             السلام علیک یا اباعبدالله

                                                                               10محرم الحرام 1434

/ 28 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
amin

ببخشید اقای سعید عقل شما به گفته های بنده و true قد نمیده!

سعید

از جناب استاد خداجو و از همه ی عزیزان بازدید کننده ی وبلاگ بابت لحن تندم با آقای amin و true عذر میخوام. در روز عاشورا جسارت به سرور آزادگان حصرت امام حسین سلام الله علیه واسه م قابل تحمل نبود. بعید به نظرم میاد نظر این دو نفر ( اگر یک نفر نباشه) از روی حماقت باشه. تازه به نظرم خیلی هوشمندانه شبهه میندازن. اما این شیاطین محکوم به شکست هستند. انشاءالله به زودی با ظهور امام حجت بن الحسن ارواحنا فداه. منتقم خون حسین.

سعید

آقای امین! من در شأن خودم نمیدونم که با کسی که تفاوت سال شمسی و قمری رو نمیفهمه وارد بحث بشم . و این خصلت شیاطینه که چون دلیل محکمی برای شبهاتشون ندارند به جملات بی ربط و خنده داری مانند این جمله ی شما متوسل میشن. به هر حال، حق برای طالبان حقیقت معلوم و دست یافتنی است!

سعید

آقای امین! من در شأن خودم نمیدونم با کسی که از درک تفاوت بین سال قمری و شمسی عاجزه وارد بحث بشم. البته این خصلت شیاطینه که وقتی با حق برخورد میکنن، درمانده میشن و چاره ای جز جملات بی ربط و خنده دار مثل همین جمله ی اخیر شما ندارن. شما بی شرمی و بی حیایی رو به جایی رسوندی که معتقدی نعوذ بالله واقعه ی عاشورا به دست شیاطین جعل شده. استغفرالله سبحان الله. لعنت خداوند بر دشمنان اهل البیت علیهم السلام اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعاً

minn

صلوات بفرستید اقااااااا.بس است دعوا.در هر صورت امین ترو هم دیدگاههای متفاوتی دارن.توهین نکنید و احترام بگذارید دوستان

سعید

minn عزیز دعوای ما دعوای حق و باطل است و با صلوات فرستادن حل نمی شود!!

حجت

با تشکر از دوست عزیزمان اقا سعید با این افراد منحرف وارد بحث نشو امثال این افراد در جامعه کم نیست این افراد که عددی نیستن کسایی مثلا استاد دانشگاه یا روشنفکرای جامعه از این دست حرف میزنن باید صبر کرد تا صاحب اصلی منتقم خون امام حسین (ع) بیاد و انتقام خون تمام این 1400 سالی که ظلم در حق پیامبر و اهلبیت اوشده را بگیرد . انشاءالله که صد البته ظهور نزدیک است

رضا

دوستان عزیز اگه بدونید مشاجره و مجادله یکی از ابزارهای شیطانه بی خیال چرندیات این دست از افراد کم سواد میشید.اگه دقت کنید پای هرپستی تو قسمت کامنت ها همیشه چند نفر دارن جروبحث و مشاجره می کنن!جالبه که همیشه یک نفر غریبه میاد یه چیزی شبهه ناک و تحریک کننده می اندازه و ساکت میشه و بقیه رو میندازه به جون هم!کلا همیشه چند نفر تو کامنت ها با هم درگیرن!این دقیقا همون چیزیه که شیطان ازش لذت میبره!پیامبر تو حدیثی سفارش کردن که مشاجره را ترک کنید حتی اگه حق با شما باشه.

سعید

سلام علیکم جمیعا ممنون آقا حجت آقای رضای عزیز حق با شماست برادر. امل روز عاشورا همچین کفریاتی رو از آدمای بیسوادی میشنیدم که به آقا اباعبدالله توهین کرده باشن و ساکت میموندم اوج بی غیرتی بود. در هر حال چشم. سعی میکنم دیگه بحث اینجوری پیش نیارم. یا علی مدد

محمد

سلام نظرتون درمورد این اخباری که اخیرا منتشر شده چیه؟ http://www.huffingtonpost.com/2012/11/08/ufos-on-india-china-border_n_2093003.html http://en-maktoob.news.yahoo.com/ufo-sightings-inside-indian-territory-bordering-china-raises-security-concerns-054210355.html http://indiatoday.intoday.in/story/ufo-sightings-in-india-near-china-boundary-raises-security-concerns/1/229741.html